Bezpieczeństwo Sieci


Bezpieczeństwo Sieci  Internetowej w Domu i w Firmie

Jednym z istotnych elementów bezpieczeństwa sieci jest używanie bezpiecznych serwerów DNS.
Co to jest serwer DNS – https://pl.wikipedia.org/wiki/Domain_Name_System

Przedstawiając rolę serwerów DNS w internecie w skrócie można powiedzieć, że są to maszyny, które są instalowane w kluczowych węzłach sieci internet. Ich zadaniem jest utrzymywanie informacji na temat stron www – łączą nazwy stron z ich fizyczną lokalizacją. Kiedy wpiszemy w przeglądarkę wybraną nazwę strony internetowej nasz komputer za pomocą sieci internet odpytuje najbliższy serwer DNS o miejsce docelowe czyli serwer www gdzie jest utrzymywana interesująca nas strona www.

Część ataków hakerskich polega właśnie na przekierowaniu nieświadomych użytkowników na spreparowany serwer DNS wskazujący na stronę oszustów. Popularną metodą jest infekowanie routerów, którym podmienia się domyślny adres serwera DNS na fałszywy. Następnie  za ich pośrednictwem przejmuje się całą sieć LAN.

Jak zabezpieczyć sieć internetową?

Ważną rzeczą po zakupie nowego routera jest  poprawna konfiguracja oraz zmiana haseł domyślnych – często producent ustawia hasło “admin”.

Poza konfiguracją i zabezpieczeniem sprzętu mocnymi hasłami należy co jakiś czas sprawdzać na stronach producenta naszego routera dostępność uaktualnień oprogramowania.

Aby dodatkowo podnieść bezpieczeństwo  sieci możemy zamiast domyślnych adresów serwerów DNS posiłkować się serwerami DNS takich organizacji jak Open DNS. Są to organizacje, które serwują usługi bezpieczeństwa w sieci polegające na utrzymaniu bezpiecznych serwerów DNS.
Ich działanie polega na zbieraniu informacji o stronach www, których odwiedzenie niesie ze sobą potencjalne niebezpieczeństwo dla odwiedzającego np. strony infekujące szkodliwym kodem.

Gdy wpiszemy w naszą przeglądarkę adres szukanej strony www serwery Open DNS przeszukają swoje indeksy niebezpiecznych adresów www i gdy wynik będzie negatywny zezwolą na jej odwiedzenie. Kiedy jednak strona będzie potencjalnie niebezpieczna uniemożliwią jej odwiedzenie przez przekierowanie na stronę www firmy Open DNS informującą o niebezpieczeństwie.

Open DNS jak i podobne organizacje w swojej ofercie mają różne usługi. Dzięki nim można przyspieszyć wyszukiwanie w internecie bądź blokować w sieci lokalnej niechciane tematycznie strony www. Niektóre usługi są darmowe, inne płatne.

Aby podnieść bezpieczeństwo podczas surfowania w sieci warto skorzystać nawet z bezpłatnych usług tych organizacji. Wpisujmy zatem bezpieczne adresy IP serwerów Open DNS zamiast domyślnych serwerów DNS naszych providerów internetowych i cieszmy się bezpieczeństwem w sieci.

W przypadku problemów z konfiguracją i zabezpieczeniem sieci internetowej,  nasza firma z przyjemnością może świadczyć dla Państwa również tego typu usługi.

Zapraszamy do współpracy.