Rodzaje Paneli Operatorskich
Panel operatorski HMI stanowi połączenie między człowiekiem a maszyną. Urządzenia te ułatwiają integrację wszystkich maszyn linni produkcyjnej w jeden spójny system oraz oferują zaawansowane funkcje, np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów czy alarmowanie.Dzięki panelom HMI możliwa jest wizualizacja stanu procesu produkcyjnego oraz obsługa urządzeń produkcyjnych. Pulpity operatorskie HMI nadzorują funcjonowanie obiektów, monitorują ich pracę oraz obrazują otrzymane wyniki.
Nowoczesne panele operatorskie HMI oparte o dotykowe ekrany LCD stanowią przyszłość zakładów przemysłowych. Ich zalety powodują, że znajdują zastosowanie w coraz to nowszych urządzeniach przemysłowych i nie tylko.
Nowoczesne ekrany HMI pozwalają w znacznie większym stopniu na graficzne odwzorowanie skomplikowanych procesów technologicznych niż panele operatorskie oparte o zwykłe przyciski membranowe.
Przyszłością i nadchodzącym standardem będzie wykorzystanie dużych kolorowych, dotykowych paneli operatorskich przy zmniejszającym się wykorzystaniu modeli monochromatycznch paneli HMI.
Do najbardziej popularnych typów tych urządzeń należą panele operatorskie HMI oparte o ekrany dotykowe firm: Siemens, Rockwell Automation, Beijer Electronics, Aaeon, Advantech, Allen-Bradley Pro-Face, Schneider Electricczy GE Fanuc.
Wiele pulpitów operatorskich HMI posiada również urządzenia: Mitsubishi Electric, Weintek, B&R, ESA, Omron i Allen-Bradley. Zainteresowaniem cieszą się także: Beijer Electronics, Moeller Electronic, Telemecanique, ABB, Beckhoff, Lauer, Magelis oraz Saia.
Niezależnie od producenta pulpitu opratorskiego HMI technologia wykonania urządzenia najczęściej opiera się o jedon z następujących rozwiązań:
Rezystencyjne Panele Operatorskie HMI
Do zalet tych urządzeń mozna zaliczyc niską cenę i energooszczędność.
Panele operatorskie rezystancyjne zbudowane są z dwóch warstw materiału, oddzielonych od siebie przez separatory punktowe. Wnętrze wykonane jest ze szkła pokrytego warstwą oporową a warstwa zewnętrzna to utwardzona poliestrowa, elastyczna membrana która od wewnątrz pokryta jest przewodzącą przewodząca powłoką
Gdy nie ma nacisku na warstwę zewnetrzną, podłoże i membrana nie stykają się. Pojawienie się nacisku powoduje ugięcie elastycznej warstwy poliestrowej w kierunku podłoża szklanego i zamknięcie obwodu elektrycznego. W miejscu styku powstaje jest spadek napięcia, którego wartość jest charakterystyczna do współrzędnych na powierzchni ekranu. Następnie impulsy elektryczne przetwarzane są przez kontroler matyrcy i przesyłane do komputera sterującego.
Wśród tych urządzeń wyróżnia się następujące rozwiązania: 4-przewodowe, 5-przewodowe, 6-przewodowe, 7-przewodowe i 8-przewodowe.
Pojemnościowe Panele Operatorskie
W porównaniu do rezystancyjnych paneli dotykowych, różni się tym że powierzchnia przewodzaca prąd elektryczny znajduje się tylko jest tylko na szklanym podłożu wnętrza panelu. Poza tym nie mają one na powierzchni elastycznej membrany, lecz sztywną warstwę ochronną która nie przewodzi prądu.
Informacja o aktualnym stanie panelu jest generowana za pomocą zmiennego pola elektrycznego.
Poprzez dotyk powierzchni ekranu następuje zaburzenie pola elektrycznego na powierzchni przewodzącej co przyczynia się do wytworzenia prądu przez elektrody umieszczone w rogach panelu. Wartość powstałego prądu mierzona jest przez sterownik, który oblicza współrzędne punktu styku.
Panele Dotykowe Na Podczerwień
Wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane przez diody rozmieszczone są na dwóch prostopadłych krawędziach. Światło nad powierzchnią LCD tworzy siatkę. Dotknięcie ekranu powoduje przerwanie siatki w miejscu kontaktu. A zdarzenie to wykrywane jest przez światłoczułe fototranzystory. Taka konstrukcja pozwala na bezbłędne określenie współrzędnych styku.