Naprawa Paneli Operatorskich


Naprawa paneli operatorskich.

Panel operatorski HMI stanowi połączenie między człowiekiem a maszyną. Urządzenia te ułatwiają integrację wszystkich maszyn linii produkcyjnej w jeden spójny system.  Oferują one zaawansowane funkcje, np. logowanie danych i zdarzeń, monitoring kluczowych parametrów czy alarmowanie. Dzięki panelom HMI możliwa jest wizualizacja stanu procesu produkcyjnego oraz obsługa urządzeń produkcyjnych. Pulpity operatorskie HMI nadzorują funkcjonowanie obiektów, monitorują ich pracę oraz obrazują otrzymane wyniki.
Nowoczesne panele operatorskie HMI oparte o dotykowe ekrany LCD stanowią przyszłość zakładów przemysłowych. Ich zalety powodują, że znajdują zastosowanie w coraz to nowszych urządzeniach przemysłowych i nie tylko. Nowoczesne ekrany HMI pozwalają w znacznie większym stopniu na graficzne odwzorowanie skomplikowanych procesów technologicznych niż panele operatorskie oparte o zwykłe przyciski membranowe. Przyszłością i nadchodzącym standardem będzie wykorzystanie dużych kolorowych, dotykowych paneli operatorskich przy zmniejszającym się wykorzystaniu modeli monochromatycznych paneli HMI.

Do najbardziej popularnych typów tych urządzeń należą panele operatorskie HMI oparte o ekrany dotykowe firm: Siemens, Rockwell Automation, Beijer Electronics, Aaeon, Advantech, Allen-Bradley Pro-Face, Schneider Electricczy GE Fanuc.
Wiele pulpitów operatorskich HMI posiada również urządzenia: Mitsubishi Electric, Weintek, B&R, ESA, Omron i Allen-Bradley. Zainteresowaniem cieszą się także: Beijer Electronics, Moeller Electronic, Telemecanique, ABB, Beckhoff, Lauer, Magelis oraz Saia
Niezależnie od producenta pulpitu operatorskiego HMI technologia wykonania urządzenia najczęściej opiera się o jedno z następujących rozwiązań:

Rezystancyjne panele operatorskie HMI

Do zalet tych urządzeń można zaliczyć niską cenę i energooszczędność. Panele operatorskie  zbudowane są z dwóch warstw materiału oddzielonych  od siebie  punktowo.

Wnętrze wykonane jest ze szkła pokrytego warstwą oporową. Warstwa zewnętrzna to utwardzona poliestrowa, elastyczna membrana, która od wewnątrz pokryta jest przewodzącą przewodząca powłoką.
Gdy nie ma nacisku na warstwę zewnętrzną, podłoże i membrana nie stykają się. Pojawienie się nacisku powoduje ugięcie elastycznej warstwy poliestrowej w kierunku podłoża szklanego i zamknięcie obwodu elektrycznego. W miejscu styku powstaje jest spadek napięcia, którego wartość jest charakterystyczna do współrzędnych na powierzchni ekranu. Następnie impulsy elektryczne przetwarzane są przez kontroler matrycy i przesyłane do komputera sterującego.
Wśród tych urządzeń wyróżnia się następujące rozwiązania: 4-przewodowe, 5-przewodowe, 6-przewodowe, 7-przewodowe i 8-przewodowe.

Pojemnościowe panele operatorskie HMI

W porównaniu do rezystancyjnych paneli dotykowych, różni się tym, że powierzchnia przewodząca prąd elektryczny znajduje się tylko  na szklanym podłożu wnętrza panelu.  Informacja o aktualnym stanie panelu jest obrazowana za pomocą zmiennego pola elektrycznego. Poprzez dotyk powierzchni ekranu następuje zaburzenie pola elektrycznego na powierzchni przewodzącej co przyczynia się do wytworzenia prądu przez elektrody umieszczone w rogach panelu. Wartość powstałego prądu mierzona jest przez sterownik, który oblicza współrzędne punktu styku.

Panele dotykowe na podczerwień

Wykorzystują promieniowanie podczerwone emitowane przez diody, które  rozmieszczone są na dwóch prostopadłych krawędziach. Światło nad powierzchnią LCD tworzy siatkę. Dotknięcie ekranu powoduje przerwanie siatki w miejscu kontaktu. A zdarzenie to wykrywane jest przez światłoczułe fototranzystory. Taka konstrukcja pozwala na bezbłędne określenie współrzędnych styku.

W przypadku awarii w/w  rodzajów paneli operatorskich  HMI możemy je naprawić poprzez następujące usługi:

  • naprawa uszkodzonych wyświetlaczy LCD ( nie działające podświetlenie LED oraz CCFL, naprawa płyt sterujących, itp)
  • wymiana uszkodzonych paneli matryc dotykowych (Touch Screen),
  • naprawa i wymiana klawiatur lub przycisków membranowych / frontów,
  • naprawa układów komunikacyjnych.